הכלבים נובחים, השיירה נשארת

מסימניה של תקופת הספינים. עיתון הארץ "חושף" החלטה מדינית של האיחוד האירופי. החשיפה יוצרת את הפולמוס התקשורתי הרגיל, עם מרואיינים בעלי סקס-אפיל גבוה כדני דיין ויריב אופנהיימר. התקשורת מדווחת על "לחץ כבד" בלשכת נתניהו, וזו בתגובה מכנסת "דיון בהול", עם צוות מצוין שרובו מכהן כבר שנים רבות, אך לא הצליח למנוע את ההחלטה: ציפי לבני, נפתלי בנט, זאב אלקין, ויעקב עמידרור. ומהדיון יוצא נתניהו כשבפיו בשורה שכבר שמענו פעמים רבות – משהו כמו צביעות, וסוריה, או צ'כוסלובקיה, היטלר, גרעין, נצח נצחים, מה אתם באים אלינו, וכד'.

על מה לעזאזל הם דנו שם, כל הצוות המצוין הזה? הרי את ההצהרה שיצאה מהדיון שמענו פעמים רבות עוד לפני הדיון. האם הוחלט לא לחתום יותר על חוזים עתידים עם האיחוד האירופי, כי חוזה שבו ישראל מצהירה שחור על גבי לבן שהשטחים שכבשה ומעולם לא סיפחה בעצמה הם לא חלק משטחי מדינת ישראל (דההה) הוא גזירה שהציבור לא יוכל לעמוד בה? האם הוחלט על צעדים בתגובה להחלטת האיחוד האירופי, כמו חרם נגדי, כדי שיבינו האנטישמיים? האם הוחלט – בפורום שמכיל הן את לבני והן את בנט, המופקד על הכלכלה כידוע – שצריך לקדם את פני הרעה ביוזמה מדינית, ולו בשביל מראין העין (והאין)? לא נמסר לנו. נמסר רק שישראל תדרוש להקפיא את ההחלטה. אין ספק שהצהרותיו הלוחמניות בפומבי של נתניהו יועילו לשם כך.

אבל את תשומת ליבי תפס דבר אחר. לא רק שכבר ב-2005 הסכים אולמרט, בהיותו שר התמ"ת מטעם הליכוד (!) בממשלת שרון, שמוצרים מההתנחלויות לא ייכללו בהסכם הסחר החופשי עם האיחוד. אולמרט הותקף קשות על כך בזמנו ע"י המתנחלים, ומאז שפרש לקדימה הם הפעילו את טריק ההסברה הידוע שלהם שמשכתב את ההיסטוריה, ומאשימים שצעד זה נבע מדעותיו השמאליות. לא רק שההחלטה של האיחוד האירופי בסה"כ ממסדת מדיניות שממילא היתה ידועה וקיימת. אלא שההחלטה הזו לא התקבלה היום, 16.7.13, אלא ב-30.6.13, לפני למעלה משבועיים. האם במהלך כל הזמן הזה לא ידע איש בצמרת הישראלית על ההחלטה? קשה לי להאמין, אבל אם אני טועה, מה לעזאזל זה אומר על יחסיה של ישראל עם אירופה? יתרה מזו, על פי טמקא, "האירופאים העבירו את הנוסח למשלחת הישראלית בבריסל רק בתחילת השבוע". כלומר לא היום, אלא ביום ראשון, לכל המאוחר ביום שני (אתמול). אז מה באמת "הלחיץ" את לשכת נתניהו: ההחלטה עצמה או חשיפתה בתקשורת? מסימניה של תקופה.

*
סגן שר הבטחון דני דנון: "לא לפחד מאף אחד. שום מנהיג לא יאמר לנו איפה לבנות ומתי. אנחנו חלק מרצף ארוך של היסטוריה. יש לנו צבא חזק. לא לפחד. צריך להחיל את הריבונות ביהודה ושומרון ולאפשר חופש דת בירושלים. לאפשר לבני כל הדתות להתפלל מתוך כבוד. אם מוסלמים מתפללים בהר הבית יש לאפשר זאת גם ליהודים." (מאתר ערוץ 7)

סגן שר הדתות הרב בן דהן "חשף כי כבר כעת מכין משרדו תקנות שיאפשרו תפילה בהר הבית, תפילה שלדבריו תביא להקרבה קרובה של הקורבנות בבית המקדש עצמו." (מאותו דף באתר ערוץ 7)

סגן שר החוץ "זאב אלקין מהליכוד קורא לבטל את מסורת סיבוב השערים סביב הר הבית ואומר כי אין צורך להתאבל משום שנוכל לבנות מחדש את בית המקדש." (מאתר רשת ב')

(מהפנינים הפוליטיות של תשעה באב – עדות נוספת למידת הברכה שיש בחיבור בין דת ולאומנות)

*
הכלבים נובחים, והשיירה נשארת. הישראבלוף של מדיניות הימין (לרבות כל ממשלות העבודה ושריהם ששיתפו פעולה עימה במהלך השנים) הולך ונחשף. קו ההסברה התוקפני של הימין – אין כיבוש, הפלסטינים לא מעניינים את העולם, אפשר להמשיך כך לנצח, כל מי שמתנגד לכך הוא בוגד – אמנם הצליח לכבוש (תרתי משמע) את המיינסטרים הישראלי, אבל את המציאות אי אפשר לכופף (כפי שכבר למדו הלבנים בדרא"פ). השיח הלוחמני ואמרות הרהב על עוצמת ישראל אינם משקפים את פגיעותה של ישראל, לא מהמזרח, אלא דווקא מהמערב – אירופה וארה"ב. ללא השתייכותנו לקהילה המערבית, ללא הסכמי הסחר והייצוא לאירופה, וללא כל הסיוע הצבאי האמריקני – אנחנו לא שווים הרבה. אבל להכיר בכך, ולומר לציבור את האמת ולא רק מה שהוא התרגל לשמוע מאז נצחון הבזק של ששת הימים, זה ממש לא פופולרי.

גם נתניהו, כמו כל קודמיו, יתקפל בסוף ל"גזירה" החדשה. ממשלתו תחתום על הסכמים נוספים עם אירופה, ותצהיר בהם שהם לא כוללים את ההתנחלויות. הקיצונים במפלגתו ימשיכו לנבוח, הציבור הישראלי ימשיך להיות היחיד בעולם שנופל בישראבלוף של עצמו, אבל השיירה הישראלית תישאר, וההידרדרות האיטית במעמדה הבינ"ל של ישראל תמשיך מתחת לפני השטח. עד שנופתע שוב ב"חשיפה" הבאה.

*
כתמיד, ניתן להיכנס לדפים הנעולים של אתר הארץ דרך דף הפייסבוק של הבלוג (מהתגובה הראשונה לפוסט המתאים).

5 מחשבות על “הכלבים נובחים, השיירה נשארת

 1. יפה שחיכית עד מוצאי תשעה באב.
  אתה יודע את דעותייי ובכל זאת תשמע ממני הסכמה למה שיקרה:
  נתניהו יתקפל – לא משום ש"הוא מכיר את המציאות" אלא משום שהוא באמת לחיץ והוא לא אביו.
  הלוואי שכל מה שמצהירים השרים למיניהם שהבאת אכן יתממש. לצערי זה לא יקרה משום שהם לא אנשים בעלי אמונה.
  עד כאן ההסכמה.
  בקשר לזה שזה הוחלט כבר לפני שבועיים – אני מניח שישראל פעלה במישור הדיפלומטי כדי לנסות ולמנוע את ההצהרה הזו.
  בקשר לאולמרט – זה לא שהוא היה שמאלני או ימני, הוא (כמו כל חברי קדימה זכרונה לרעה) היה אופורטוניסט, אם מחר כל העם היה מצביע כהנא אז הוא היה אולטרה כהנא, אם כולם היו יריב גוגלהיימר אז הוא היה מצטרף לאש"ף רק כדי להיבחר.

  • היי כפיר,
   1. חבל שסגני השרים לא חיכו בעצמם עד צאת ט' באב בשביל ההצהרות הפופוליטיות שלהם.
   2. אני לא ממש רואה הבדל בין אולמרט לנתניהו, דנון או אלקין (אלקין אף היה בקדימה בעצמו).
   3. היום כבר פורסם שאלקין ידע על ההחלטה ביום ב' והודיע לנתניהו. הם קבעו דיון ליום ד', אבל הקדימו אותו לאתמול בעקבות החשיפה התקשורתית. כלומר, בדיוק מה שטענתי.
   4. אמנם לא קשור לפוסט אלא לתגובה שלך, אבל רק רציתי להסב את תשומת ליבך שהעם היהודי במהלך ההיסטוריה שלו יותר מדיי פעמים התבסס רק על האמונה בלבד, ופעם אחר פעם ה"אסטרטגיה" הזו נכשלה. אם אתה באמת מאמין שכל מה שצריך זה אמונה, מה דעתך להוכיח זאת עם קצת דוגמא אישית: תתפטר מעבודתך ותקדיש את כל זמנך לעבודת ה', ונבדוק כל כמה שבועות איך זה מסתדר לך. אם תרצה להגדיל לעשות, תימנע גם מאכילה ומשתיה.

  • 1. כל עוד אלו הצהרות בעד תיקון המצב בהר הבית הן טובות בתנאי שמגובות גם במעשים אחרת אתה צודק.
   2. אתה לא רוצה לראות.

   3. בקשר להחלטה – אתה צודק חלקית: עמדת האיחוד הייתה ידועה מאז ומעולם. מה השתנה בכל זאת? מקודם הם השאירו מקום לפרשנות לעורכי החוזים וכל עוד זה היה כך ניתן היה להמשיך לעשות עסקים עכשיו הם כופים את ההחלטה והמשמעות האפקטיבית היא נגד ישראל. אני יודע שזה גורם להרבה אנשי שמאל לחייך מאוזן לאוזן, אבל לפני שנתפסים להם שרירי הלסת שיחשבו על שלושה דברים עיקריים:
   א. זה יכול לגרום להתייקרות הלאטה.
   ב. זה יכול לדחוף את נתניהו הלחיץ דווקא לספח את יהודה ושומרון באופן רשמי כדי שלא יהיה מקום להפרדה כזו (אחרי שיספוג לחץ מימין).
   ג. התשלומים ביורו לארגוני השמאל העושים בגידתם קודש בשטחי יו"ש עשויים מכה חזקה שהרי הם נכנסים לקטגוריה…

   4. כמובן שאמונה ללא מעש היא לא אמונה. ומה שאתה אומר שהתבססו רק על האמונה פשוט לא נכון. יותר מכך להתבסס רק תפילה ולא לעשות בעצמך – זו אמונה חלשה. כאשר הקב"ה עשה נס לחזקיה מלך יהודה והרג את כל מחנה אשור בלילה אחד לפני שאלו כבשו את ירושלים זה נחשב פחות מדוד המלך שאמר "ארדוף אויבי ואשיגם ולא אשוב עד כלותם". לכן אם נשוב לנושא שלנו – צריך החלטות ממשלה אופרטיביות בדבר פינוי המסגדים על הר הבית ובנית בית המקדש. לא רק דיבורים בעלמא. אבל עזוב את בנין המקדש רגע: קיימת אפליה גזעית באשר למי מותר להתפלל על הר הבית. בא ונתקן את זה קודם!

  • בעיניי לנצל את תשעה באב בשביל הצהרות פופוליסטיות, שנועדו להגביר את התמיכה במרכז המפלגה, הוא מעשה ציני בלי קשר לאם ההצהרות תתממשנה או לא. אפשר היה לכבד את האבל ואת הצמים ולחכות עם דברי הרהב עד לי' באב.

   אני לא רוצה לראות? אולי אתה הוא זה שכן רוצה לראות? תנסה להיזכר איך הרגשת לגבי נתניהו אחרי מבצע עמוד ענן.

   ברור שהסנקציות יפגעו בישראל ובישראלים כולם – אף אחד לא משלה את עצמו שלא.

   אם הסכמת איתי שהאמונה אינה מספיקה וצריך גם לעשות, אז נשאר הויכוח הישן לגבי תוכן העשייה. הדוגמא הפרובוקטיבית שנתתי לך עם התפטרות מהעבודה נועדה להמחיש שיכולתך לעבוד את ה' תלויה בגורמים אחרים שאתה צריך להתחשב בהם – פרנסה ותזונה למשל. הנמשל הוא הגורמים הרבים שמדינה צריכה להתחשב בהם – כלכלה המתבססת על ייצוא וייבוא עם מדינות שאתה בז להן, צבא המתבסס על חוזק הכלכלה ויותר מזה על תמיכה אקטיבית של מעצמה זרה (מה שמקנה לה זכות וטו למעשה), וכו'. עצם זה שהעובדות הפעוטות האלה מושכחות בכל פעם שנואמים הפוליטיקאים שאתה כ"כ סבור שהם שונים מאולמרט אומרת דרשני.

 2. אפרופו ישראבלוף – לכו למוזיאון הקומיקס והקריקטורה בחולון… הנושא המרכזי הוא הקריקטורות של זאב המתמקדות בתהליך השלום מאז ימי תחילת המדינה. הוא משתמש לשם כך בדמות היונה.
  באחת מהן מככב ביבי. ראשו הוא כלוב נעול ובתוכו יונה. לידו עומד חוסיין מלך ירדן עם שלט "התנועה לשחרור היונה" ומצד שני מצויירת זרוע המחזיקה במפתח למנעול שעל הכלוב ועליה כיתוב: "הימין".

מה דעתכם?

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s