כשחוטבים עצים

אם לא היה מדובר במציאות חיינו הטראגית, זה בוודאי היה מצחיק. מה עדיף – לבכות?

מקיר לקיר תמכו כל הפוליטיקאים, למעט ה"הזויים" משמאל והערבים, בעוד מבצע צבאי בעזה, והתקשורת החרתה החזיקה אחריהם, כי למרבה הצער היא סבורה שתפקידה לשמור על מורל העם (ועל הרייטינג) ולא לשאול שאלות קשות. בשנים האחרונות בכלל אנחנו כ"כ זחוחים, כ"כ מלאים מעצמנו, כאילו כולנו ממש בחרנו לאמץ אישיות טיפוסית של גנרל או טייס, ומלחמות נמדדות רק בהאם הן צודקות או לא, לא בהאם הן חכמות. מה שנכון לנהיגה בכביש, מסתבר, אינו נכון לנהיגה בנגמ"ש.

אבל יש סיבה לכך. המלחמות הפכו להיות – איך אומרים בתקשורת? – "כירורגיות", "סטריליות", ועוד מילים אורווליאניות דומות. הישראלי הטיפוסי, שגדל על האתוס של מלחמה, מלחמה, מלחמה – מלחמה בנאצים עד הכניעה המוחלטת שלהם, מלחמת העצמאות של "מעטים מול רבים", ונצחון הבזק של ששת הימים – לא מתעכב לרגע לחשוב על המחירים של המלחמה. שלא לדבר על הבוז לדיפלומטיה, או"ם שמום, כאילו ישראל יכולה להתקיים שבוע אחד ללא תמיכה אמריקנית (היא יכולה, אבל זה ייראה אחרת לגמרי, דומה יותר לצפון קוריאה או קובה).

ולא סתם הורגלנו בשנים האחרונות שאין מחיר למלחמה. מלחמה עבורנו זה לתת לטובי בנינו להיכנס למטוסים שיוצרו בארה"ב ומומנו בדולרים, ולהפציץ ערבושים – יהיו בלבנון או בעזה. איזו שמחה היתה כאן כשאולמרט יצא למלחמה בחיזבאללה. אנשים כבר סימנו ביומנים שלהם את תאריך הסיום (תאריך ההתחלה ועוד שישה ימים). "מלחמה כמו פעם", "סוף סוף!". העיקר שהמלחמה צודקת. אנחנו "ננצח" (בלי להבין שנצחון על גרילה נראה אחרת לגמרי מנצחון על צבא סדיר). מישהו תהה כאן אם היתה כזו שמחה אילו רוסיה היתה תוקפת אותנו (נגיד)? האם היינו יוצאים למלחמה בכזו קלות מול רוסיה, אם רק היתה זו מלחמה צודקת? כמובן שלא, כי אותם אנחנו לא מצפים "לנצח" בכזו קלות, בשישה ימים.

וכשאין מחיר למלחמה, מי בכלל חושב על שלום? רק לחם ושעשועים, אנחנו הרי מדינה "נורמלית", רק עם כמה מיליוני פלסטינים תחת המגף שלנו, אבל "נורמלית", עם הייטק וריאליטי. ואיך מדינה "נורמלית" יכולה להרשות לעצמה שיירו טילים על אזרחיה, וכו' וכו' וכו'. היא לא יכולה כמובן, יאללה בואו ניכנס בהם. האמריקנים משלמים, המלחמה תהיה "כירורגית" ו"סטרילית" מהאויר, וזה ייתן פורקן לתחושות הנקם של אלו שסובלים מהמצב (וגם של אלו שלא, אבל מתוך הזדהות עם אלו שכן אוהבים לראות ערבים נשחטים). פורקן לתחושות הנקם זה הרי המקסימום שתושבי הדרום יקבלו גם ככה, כי פה האמריקנים משלמים. כשמשרדי הממשלה צריכים לשלם, זה נראה אחרת.

אבל מה לעשות שהמציאות קצת יותר מורכבת, ואיננה תואמת בהכרח את הנרטיב שבו האכילו אותנו בכפית. מלחמות, למי שלא טרח ללמוד את ההיסטוריה האמיתית ורק הסתפק בסלוגנים, או שאינו שייך למשפחת השכול, הן לא "כירורגיות" ולא "סטריליות". ומי שידו קלה על ההדק, או אוהב לשחק באש, במיוחד לפני בחירות, ייתכן שיופתע. או כביטוי האופנתי: כשחוטבים עצים, עפים שבבים. וואללה? (נחשו למי מיוחסת האמרה הזאת).

אז הפתעה, הפתעה, גם החמאס יודע לחטוב עצים. וגם לו יש כמה הפתעות בשרוול. וזה רק נס שלא נהרגו הרבה יותר אזרחים בטילים הבודדים שחדרו את כיפת ברזל ועשו דרכם לאזור הצפוף ביותר בישראל. זה רק נס שהפיגוע בתל אביב הסתיים כפי שהוא הסתיים.

וזה גם נס שנתניהו ראש הממשלה. כי אם הוא היה ראש האופוזיציה, הוא היה מה-זה קופץ על ההזדמנות. מה-זה חוגג בתקשורת. כי הוא יודע איך לטפל בטרור. הוא חזק על החמאס. הוא מבין בבטחון. ראינו. אחרי עופרת יצוקה, הוא טען שהיה צריך לסיים את העבודה ולמוטט "סופית" את החמאס. הוא הכריז שממשלה בראשותו לא תבליג על ירי על אזרחיה ולא תשחק את ההרתעה. וקהל הבית שלו נהה אחריו באמונה שלמה. חזק בדיבורים.


נתניהו אחרי מבצע עופרת יצוקה. מנהיג שמכבד את עצמו.

נס גדול שהוא ראש ממשלה ולא ראש אופוזיציה. בסיטואציה הזו, הנזק שלו כראש אופוזיציה היה עולה עשרות מונים על הנזק שלו כראש ממשלה. כראש אופוזיציה, ההפגנות שראינו אתמול נגד הפסקת האש (ותודה לכפיר על הלינק) היו לא של עשרות בודדות, אלא של עשרות אלפים, כפי שהיה אחרי מלחמת לבנון השניה. כראש אופוזיציה, השיח המלחמתי והנקמני היה רק מתגבר – היה צריך להיכנס בהם, לא לעצור, כן לפעולה קרקעית, כן לרסס אותם. כאילו לא ניסינו את הכל, כאילו ההיסטוריה עצרה ב-67 ולא חווינו את מלחמת לבנון הראשונה, והשניה, ואת עופרת יצוקה. אבל עכשו כשנתניהו ראש ממשלה, וצריך לשווק את השבוע האחרון כהצלחה – וכפי שהוא שיווק את השריפה בכרמל ואת הנאום שלו באו"ם כהצלחות, גם פה סביר להניח שהוא יצליח – אולי יהיו קצת דיבורים על היתרונות של מדיניות שקולה, על תבונה מדינית, על בניית מערכת יחסים עם מצרים. אולי.

לא בטוח. מה שבטוח זה שהשיח ייתחם בין "היה צריך להיכנס בהם ולרסס אותם" לבין ה"מדיניות השקולה" של נתניהו. אף אחד, למעט ההזויים והמושתקים, לא ידבר על התבוסה המדינית שנחלה ישראל במדיניות שהנהיגה מול החמאס מאז נצחונו בבחירות לפני 7 שנים, מדיניות שעיצב שרון (עוד בראש הליכוד) וממשיכיו לא חשבו לרגע לשנותה – היא שירתה אותם היטב למרות הירי על הדרום. אבל לאחר התעלמות ממושכת מהחמאס בעקבות נצחונו בבחירות; ולאחר שההתעלמות התפתחה, עם השתלטותו על רצועת עזה, למצור חונק ששלל מהעזתים מותרות כמו כוסברה ושוקולד בשלל נימוקים מפוקפקים (לרבות החטיפה של גלעד שליט); ולאחר שאולצנו להתיר קצת את המצור ולהסתכן בקסאמים עם ראשי נפץ משוקולד מריר בעקבות ההשתלטות על המאווי מרמרה (עוד מבצע "צודק") – לאחר כל זאת מדינת ישראל "התדרדרה" לניהול מו"מ עקיף עם החמאס על הפסקת אש (מה שסירבה לעשות אחרי עופרת יצוקה) בעקבות המבצע המוצלח הנוכחי. ולא רק זאת, בהפסקת האש התחייבנו להקל עוד יותר את המצור ולאפשר כניסה של העזתיים לשטחים הסמוכים לגדר המערכת. (ויש עוד הסכמות שנותרו פתוחות לדיון או חסויות, יהיה מעניין כשייחשפו). בצדק צוהלים עכשו בעזה.

קיימות שתי דרכים לנצח ארגוני גרילה. הראשונה היא פעולה צבאית ממושכת, כואבת ומדממת, המחזירה הביתה הרבה מאוד ארונות – ממש לא זבנג וגמרנו סטייל 67. וגם בדרך הזו ההצלחה ממש לא מובטחת – תשאלו את האמריקנים שלחמו בויאטנם, את הרוסים שלחמו באפגניסטן, וגם את הישראלים שלחמו בלבנון – ולכן כדאי להכין את העם היטב לקראתה, לא בססמאות נבובות ומתלהמות על מלחמות בזק של "להיכנס בהם" חודשיים לפני בחירות. הדרך השניה לנצח ארגוני גרילה היא תבונה מדינית הרואה למרחוק ומונעת את היווצרותם מלכתחילה.

שתי מלחמות של "זבנג וגמרנו" ועוד מאות פעולות "כירורגיות" ו"סטריליות" לא מנעו מאלפי קסאמים וגראדים להרחיב אט אט את איזורי הצבע האדום, מאזור "עוטף עזה" לראשונה, דרך באר שבע בעקבות עופרת יצוקה, ועכשו גם ראשון לציון, ת"א, וגוש עציון. שתי מלחמות נדרשו כדי שישראל תסכים למציאות שעם קצת תבונה מדינית – לפני מלחמה, לא אחריה – היינו יכולים להגיע אליה הרבה קודם. אבל מכיון שקיומו ושגשוגו של החמאס משרתים מטרות מדיניות אחרות – הפיכת הרש"פ ללא רלוונטית ובכך לאפשר את המשך בניית ההתנחלויות וסיכול היתכנותה של מדינה פלסטינית – מלגלגים על התבונה המדינית בזחיחות וביהירות הכה-אופייניות למנהיגינו ה"בטחוניסטים". עד שנאלצים בכל זאת לחזור אליה כשהמציאות טופחת שוב על פנינו. והיא תטפח שוב, גם בעזה, וגם בגדה.

20 מחשבות על “כשחוטבים עצים

 1. זה מצד אחד מקומם ומצד שני מעודד. מסתבר שלמרות הפוזה הלוחמנית שלו , נתניהו בפועל הרבה יותר הססן ושקול מאולמרט (ה"שמאלני"?) ולא ממהר להפעיל כוח אלא בעיקר עושה הרבה רעש. אולמרט מצידו עשה הרבה רעש סביב הוויתורים האגדיים לאבו מאזן אבל בפועל היה הססן ונרתע בתחום המו"מ לשלום ואילו בתחום הביטחוני ראינו ממנו שתי מלחמות .

  • יכול להיות.
   ומצד שני, לאולמרט היתה יותר לגיטימציה בינ"ל לפעול, ובמיוחד אמריקנית – בוש הבן.
   לנתניהו אין לגיטימציה בינ"ל וגם לא אוהד שרוף בוושינגטון.

 2. אתה צודק – בכרורגיה לא מנצחים מלחמות כגון אלה.
  רק בעמידה ממושכת שיכולה אך לא חייבת לכלול כניסת חיילים.
  אנחנו כ"כ משתדלים לא לפגוע ב"חפים מפשע" (בלי או עם (בעיקר עם) מרכאות) שאנחנו פוגעים בחפים מפשע שלנו.
  אם הייתה הנחיה להשיב אש אל מקורות הירי (לא טילים בעלות 500K כ"א) אלא פשוט ארטילריה, זה היה נראה אחרת – אמנם בשבוע הראשון או השני או החמישי היינו מגונים בכל העולם אבל בשבוע השישי היו מתרגלים ובשביעי זה היה מפסיק משום שהתושבים הפלסטינים היו מחסלים את מי שבא לירות להם מהחצר ומסכן את חייהם.

  הבעיה הגדולה כיום והסיבה שאי אפשר לנצח מלחמות כאלה כמו פעם היא משום שהגישה של שלום עכשיו לפני 30 שנה (שהיא הגישה הנוצרית מזה 2000 שנה) חדרה לשלטון עד אחרון המנהיגים כולל נתניהו.
  לו היינו לוקחים מהם את הקלף של שימוש באוכלוסיה אזרחית הם (החמאס) היו מובסים – אם לא על ידינו ע"י הערבים בעזה עצמם.

  • לא יניב. אי אפשר לנצח מלחמות כאלו 'כמו פעם' נקודה. ראה מה שקורה עכשיו לחאפז אל אסאד שחשב שהוא יכול להמשיך ולדכא את העם שלו 'כמו פעם' ומגלה שזה כבר לא עובד יותר.
   צריך להבין שהימין מורכב כול כולו מחבורה של זקנות קשקשניות וחסרות תועלת. אלא מה? הזקנות האלו יודעות שאם הן יתלבשו כמו זקנות ויקשקשו להן על הספה מול הטלוויזיה כולם יראו מי הן באמת. לכן מתחפשים אנשי הימין לגברים שריריים, בעלי ארשת קשוחה במיוחד וסגנון דיבור לאקוני שאמור להסגיר את המעשיות המתפרצת מכל נקבובית בעורם בעוד שבפועל פודל כמו יוסי ביילין מחזיק בקצה אצבעו הוורדרדה יותר מעשיות, רגלים על הקרקע וכושר מעשה מכל הימין ביחד.
   אז כל עוד השמאל היה בשלטון היה לימין תירוץ. 'חכו חכו' הם אמרו לנו בקול מבשר רע, 'כשאנחנו נהיה בשלטון נראה לכם מה זה'. לרוע מזלם הם ניצחו – הם הגיעו לשלטון!
   נו? שואל את עצמו השמאלני התבוסתן , איפה הביצועים המדהימים של אנשי הימין עכשיו?
   ואז באים התירוצים: נתפס להם הגולדסטון, היה להם בג"ץ בנעל, הרצפה הייתה אמריקאית אבל חכו חכו, אם רק יתפסו את העמותה הסמולנית ההיא שממומנת מהקרן החדשה לישראל, אוהו ! אז הם מיד נכנסים בערבים ככה שאימא של שמעון פרס לא תכיר אותם יותר.
   מה שכתב יניב הוא עדין יחסית. נתניהו שבאופוזיציה היה מעמיד כבר הפגנה של אלפי אנשי ימין זועמים מול הכנסת אם היה עכשיו שלטון שמאל שהיה עושה את אותם צעדים בדיוק מול החמאס. אם היה לכם קצת יושר הייתם זוחלים על ארבע להתנצל בפני השמאל על שנים של הסתה, של אלימות ושל שנאה לוהטת כשמסתבר שכשהימין בשלטון הוא אפעס, לא ממש מספק את הסחורה ואפילו – הס מלהזכיר – מפנה את גוש קטיף, תומך בשתי מדינות לשני עמים ובונה גדר הפרדה בין השטחים לישראל. אבל השמאלנים? הזויים אחד אחד, מרחפים להם בעולם הפנטזיות ואין להם גרם אחד של מעשיות בכל הגוף.
   כן, שמענו..

  • 1. קוראים לי כפיר.
   2. אין לי באמת ויכוח איתך – אני לא אלך להגן בלהט על מי שעושה טעויות, העניין פה הוא יותר גדול ממלחמות ימין – שמאל פרסונה אוריינטד, וכבר הגבתי בנושא:
   https://arbitrarylife.wordpress.com/2012/06/04/material-in-hands-of-creator/#comment-584

   אתה גם מוזמן לקרוא את זה:
   http://www.inn.co.il/News/News.aspx/247296

   יניב אמר שניסינו הכל.
   ובכן – לא ממש ניסינו, עם הערבית צריך לדבר ערבית לא עברית ולא אנגלית.

  • כפיר,
   הכוונה שלי בביטוי "סטרילי" היא שחיילי צה"ל לא נכנסים ללחימה ולא חוזרים בארונות. לאף אחד בישראל לא באמת אכפת כמה ערבים נהרגים (בעופרת יצוקה נהרגו כ-1400), והששון לקראת מלחמה שכנגדה אני יוצא בפוסט לא היתה מתאפשרת ללא הסטריליות שמאפשר חיל האויר.

   גם הקריאה שלך להשתמש בארטילריה היא המשך של הסטריליות. וכמו שכתב עדו, אם זה לא עובד לאסד לאחר כמעט שנתיים, למה שזה יצליח לנו בשבעה שבועות? (אגב, הפגיעה בכפר כנא בענבי זעם היתה מארטילריה)

   אבל אתה צודק בכך שבאמת לא ניסינו הכל. עוד לא ניסינו לוותר על התמיכה הדיפלומטית והנשק האמריקני, ולראות איך מתקדמים משם. אבל אל תאבד תקווה.

  • אני בטוח שאם נחליט לחזור לגבולות 48 נקבל מה זה תמיכה.
   בכלל אם נחליט כולנו לרדת לחו"ל התמיכה העולמית כולל העולם הערבי תהיה עצומה.
   בא נלך על זה.
   יש גם אפשרות ביניים שעוד לא לקחנו בחשבון – להתאסלם. זה פתרון ממש גאוני שיביא שלום במהרה, רק צריך לבחון איזה איסלאם בדיוק רוצים (סוני או שיעי) כי אז בכל זאת יכולה להיות בעיה או עם מצרים או עם אירן (טוב נו הכרעות קשות צריך לקבל בכל זאת).

  • אתה מנסה להגחיך אותי ומתעלם מהגיחוך שבהצעתך לשים פס על העולם תוך כדי שימוש בנשק שיוצר ומומן ע"י אמריקנים. כפי שכתבתי בפוסט, הישראלים מהללים מלחמות ובזים לדיפלומטיה, אבל ישראל קמה, ניצחה במלחמות, הקימה כור גרעיני, ומתחזקת שלטון צבאי מעל 40 שנה בזכות הדיפלומטיה. מי שמתעלם מזה סופו להתאכזב ממש כמו שתושבי הדרום מאוכזבים עכשו מביבי.

  • זה לא שחור ולבן – אם נחזיר אש לעבר מקורות הירי, לא נהיה שונים מרב הצבאות בעולם.
   אם תהיה ביקורת בין לאומית כמעט תמיד נוכל לתת דוגמאות מצבא המדינה המבקרת.
   ארה"ב היא האחרונה שיכולה לבקר אותנו על כך והיא גם לא תעשה זאת.

   דוח של "המרכז למודיעין וטרור", בשיתוף עם צה"ל ומשרד החוץ, קובע כי החיזבאללה השתמש באזרחים לבנונים כמגן אנושי במהלך מלחמת לבנון השנייה דוח שפרסם (ג', 5.12.06) "מרכז המידע למודיעין ולטרור", בשיתוף עם צה"ל ומשרד החוץ, קובע: חיזבאללה השתמש באזרחים לבנונים כמגן אנושי במהלך מלחמת לבנון השנייה. את הדוח חיבר אל"מ (מיל.) ד"ר ראובן ארליך, מומחה למודיעין צבאי העומד בראש מכון המחקר הפרטי, "מרכז המידע למודיעין ולטרור".

   צריך להוציא להם את הקלף מהידים אתן לך דוגמא מזעזעת:
   במלחמת לבנון האחרונה חייל התגאה בכך שכאשר מחבל לקח ילד בתור בן ערובה הוא לא ירה במחבל.
   זו בדיוק הסיבה מדוע המחבלים ממשיכים להשתמש באזרחים וילדים כמגן אנושי.
   אם החייל היה מבצע את מה שצריך ויורה במחבל כולל במחיר פגיעה בילד, מי שהרג את הילד זה המחבל לא החייל.
   ברגע שיאבד להם הקלף הזה ויסתבר להם שאין מקום בו הם יכולים להסתתר – נגמר הסיפור, והם גם יפסיקו את השימוש באזרחים, ואם לא הם – האזרחים יחסלו אותם.
   זה – לא נוסה מעולם.

  • לא נראה לי שהצבא של אסד חס על ילדים בני ערובה, וזה עדיין לא ממש עוזר לו.
   וגם לא נראה לי שאנחנו יכולים להגיד לאמריקנים אם יש להם או אין להם זכות לבקר אותנו. בעל המאה הוא בעל הדעה, כידוע.
   אבל אהבתי את תכנון האסטרטגיה שלך – אתה מציע לעשות רק דבר אחד, וקובע תוך וודאות גמורה (שלא מתבססת על שום דבר פרט למשאלות ליבך) איך הפלסטינים יגיבו לזה, ומה זה יגרום להם לעשות ("נגמר הסיפור", "האזרחים יחסלו אותם", וכו'). מהבחינה הזאת אתה לא מאוד שונה מכל הגנרלים שתכננו את המבצעים בעזה ובלבנון בשני העשורים האחרונים.

  • אמרתי שזה לא שחור ולבן,
   כל מה שהצעתי זה לפתור בעיה אחת מני רבות, אבל אחת משמעותית בלחימה מול הטרוריסטים.
   כל חולשה שאנחנו מגלים מייד מנוצלת ע"י הטרוריסטים, כל מה שהצעתי זה לבטל חולשה אחת.
   גם לא הבנתי מה הטענה שלך – אתה טוען שהחמאס יוסיף להשתמש בילדים כמגן אנושי גם אם לא נתחשב בכך?
   כשאמרתי "נגמר הסיפור" – אז כן נגמר הסיפור מבחינת השימוש באזרחים וילדים כמגן אנושי (בין אם הם ינסו להתמיד בכך בין אם לא).
   בקשר לזלזול ב"גנרלים" – כדאי לך לקרוא את מאמרו של חגי הוברמן השבת בעלון "מצב הרוח" אני אנסה לחפש לך מהדורה מקוונת.

  • איבדתי אותך. אין לי מושג מה אתה טוען.
   לא שחור ולא לבן זה בדיוק מה שראינו במבצע הזה ובקודמיו, אז מה הבשורה שלך?
   ולגבי הגנרלים, לא מוזר לך שזה כ"כ טבעי בארץ למתוח ביקורת על ח"כים, שרים, שופטים, פקידים, רואי חשבון, עו"דים, שוטרים, עובדים סוציאליים, שרברבים וזגגים, אבל רק לא על גנרלים? (מה גם שהרבה שרים הם גנרלים בדימוס)

  • דוגמא מצולמת לגישה הנוצרית – לא של החיילים אלא של מה שכובל אותם (הקוד ה"אתי" הנוצרי של צה"ל ואימת המשפח):

  • אתה בטוח שהסרט לא ערוך באופן מגמתי? מה חיילינו המצוינים עשו בדקות שלפני תחילת הסרט? אולי הם פלשו לבתים של הפלסטינים, והפלסטינים הגנו על רכושם? זה לא מותר לפי חוק דרומי? על כל פנים, החיילים יצאו בזול, כי לפי החוק והתקדים, לפלסטינים היה מותר לירות בהם למוות. מזלם של החיילים שאלו כנראה פלסטינים נוצרים.

  • ודאי שהוא ערוך – ע"י הערבים!

   דקה 1:05 שים לב לצלמים – הם לא נראים כמו החיילים הרשעים מהיישות הציונית הכובשת.

   מה שהתרחש שם עכשיו קצת יותר ברור: זה היה מארב לחיילים – מחבל חמוד זורק אבנים על החיילים ובורח, החיילים רודפים אחריו ואז נתקלים בקבוצת מחבלים גדולה עם אבנים שהייתה מוכנה מראש.
   כמו שאמרת – שהחיילים יגידו תודה שלא ירו בהם.
   אבל מה שבאמת מסכן את החיילים זה החברה המתוקים משלום עכשיו – משום שחייל נמצא במלכוד – או שהוא ילכד בידי עדיני הנפש הללו שיעשו בו לינץ', או שהוא יציל את נפשו וירה עליהם אבל אז יקבל מאסר, אז הוא עושה את הדבר היחיד שהוא יכול ובורח תוך כדי סכנת נפשות ופציעות.
   מוסר נוצרי אמרנו? – זו דוגמא קלאסית.

 3. אני מודה שאין לי מושג בלוחמה בטרור. יכול להיות שמבצע "עמוד ענן" כמו מבצעים קודמים שנועדו להכות בארגוני טרור, הוא הדרך המועדפת להגן על אזרחי המדינה. לא בטוחה, אבל כנראה שכך זה. לכן אינני יודעת לומר בוודאות אם מדובר ב"יד קלה על ההדק" או בהגנה עצמית. שכן, המבצע נקרא באנגלית Pillar of defence.
  אגב, התמיכה שקיבלנו מארה"ב וממדינות אחרות הסתכמה במשפט "לישראל הזכות להגן על עצמה" (… קצת סתמי לטעמי, כי לא ברור אם האמירה הייתה מכוונת למבצע עמוד ענן או למצב עובדתי שבו ישראל כמדינה ריבונית המאויימת מבחוץ זכאית להגן על עצמה??).
  בדבר אחד אתה צודק מאוד – מזל שבעת הזאת ביבי הוא ראש הממשלה ולא יו"ר האופוזיציה. בעבר הלא כל כך רחוק, לפני עשרים שנה, היו חילוקי דעות קשים בכנסת ישראל על הסכם אוסלו והסכם קהיר. ומי הוביל את ה"עליהום" נגד רבין וממשלתו? מי עורר הסתה בצורה שלא חזרה על עצמה מאז ועד היום??? ניחשת נכון.

  • שלום תרצה,
   הדרך המועדפת להילחם בטרור היא כנראה לא הדרך הנוכחית, אלא אם התוצאות מספקות אותך. כפי שטענתי בפוסט ובפוסטים קודמים (למשל), שגשוגו של החמאס משרת את מדיניות הכיבוש של ישראל. כשהמטרה העליונה היא "גאולת הארץ" ולא בטחון לדרום, אלו התוצאות.
   ואגב, ישראל נהנית מתמיכה אמריקנית מתמשכת. ארה"ב מימנה כמה מסוללות כיפת ברזל, וכמובן את המטוסים שעושים את מרבית העבודה. המלל פחות חשוב.

 4. פינגבק: סוף סוף קצת חדשות טובות | חיים שרירותיים

 5. פינגבק: הם מ-ט-ו-מ-ט-מ-י-ם | חיים שרירותיים

 6. פינגבק: בסרט הזה כבר היינו | חיים שרירותיים

מה דעתכם?

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s